O co chodzi?

O czyste powietrze w Oleśnicy. Słyszałeś pewnie o smogu, pyle i wielu innych rzeczach, które brzmią skomplikowanie i mogą Ci szkodzić. Postanowiliśmy wykonać krok, który zwiększy świadomość mieszkańców, dotyczącą tego problemu.

Świadomość społeczna

Zamysłem projektu eDial eKO jest zwiększenie świadomości lokalnej społeczności o istnieniu smogu jako faktycznego problemu, z którym trzeba walczyć. Cząstki pyłu zawieszonego w powietrzu są niewidoczne gołym okiem – co wcale nie znaczy, że ich nie ma i nic z tym nie trzeba robić. Wręcz przeciwnie. eDial eKO chce zwrócić uwagę wszystkich na realne zagrożenie zdrowia i samopoczucia, które może ulec pogorszeniu poprzez wysokie stężenie PM w powietrzu, którym wszyscy oddychamy.
 
 

Gdzie znajdę wyniki pomiarów?

Wyniki pomiarów powietrza w Oleśnicy znajdziesz na stronie projektu:
 
 
Polub również stronę projektu eDial eKO na facebooku. Tam zawsze znajdziesz wszelkie aktualności dotyczące projektu.
 
 

Kto za to odpowiada?

eDial eKO powstało dzięki eDial Internet – lokalnemu dostawcy internetu światłowodowego i radiowego jak oddzielny niekomercyjny projekt dla Oleśnicy. Pomysłodawcą projektu jest Rafał Wójcik, na co dzień pracujący w eDial.

Trochę technikaliów

Czujniki NAM, które wykorzystujemy w naszym projekcie są przystosowane do wykorzystania w ciągu całego roku. Specjalna konstrukcja urządzenia zapobiega przekłamywaniu (zawyżaniu) odczytów PM2,5 oraz PM10 dzięki wykorzystaniu małej "komory", która podgrzewa pobrane powietrze przed wykonaniem pomiarów. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszamy poziom wilgotności powietrza, która zawyżyłaby wynik PM i wprowadzała użytkownika w błąd. Mierzymy również temperaturę otoczenia, wilgotność względną powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. Każdy czujnik wykonuje pomiar co 3 minuty.
 
 

eDial eKO w liczbach

 
 
22

eKO czujniki


zlokalizowanych obecnie w Oleśnicy i pobliskich miejscowościach
5

parametrów


mierzonych co 3 minuty
480

pomiarów


wykonuje jeden czujnik w ciągu 24 godzin
10560

pomiarów


wykonują wszystkie nasze czujniki w ciągu 24 godzin
 
 

Świetna inicjatywa! Czy można się przyłączyć?

Zdecydowanie tak! Projekt jest otwarty i tuż przed jego startem udało nam się zachęcić kilka lokalnych firm do udziału. Każda firma, która będzie chciała dołączyć do projektu, zostaje oznaczona na liście czujników jako sponsor, w ramach podziękowania za udział.

My ze swojej strony nadajemy takiej firmie tytuł eKO Przyjaciela miasta.

Jakie czujniki mogą się przyłączyć do projektu?

Chcemy, aby nasze pomiary były wiarygodne. Nie dopuszczamy do projektu dowolnego typu czujnika. Aby przystąpić do projektu musisz wyposażyć się w czujnik NAM (Nettigo Air Monitor). Minimalna dozwolona wersja sprzętowa czujnika to 0.3.x.

eDial eKO z założenia ma być projektem homogenicznym stąd nasza decyzja o jednakowych czujnikach. Przeprowadzone testy na sprawność działania grzałki, utwierdziły nas mocno w przekonaniu, że konkurencyjne czujniki przekłamują mocno wyniki (nawet kilkukrotnie) w przypadku dużej wilgotności powietrza.

Warto również podkreślić, że używane przez Nas czujniki NAM nie zgadują wyników i nie obliczają ich na podstawie "sztucznej inteligencji", jak robi to konkurencja z kilkukrotnie droższymi czujnikami.
 
 

Przyłączam się!

Wypełnij poniższy formularz i czekaj na kontakt z naszej strony:

  Dotyczy:

   

  eKO Przyjaciele miasta

   
   

  Co nowego w projekcie?

   
  • 03.02.2021 r.

   Do projektu dołącza 26. czujnik zlokalizowany przy ul. 11 Listopada w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest Miejska Gospodarka Komunalna Sp. z o. o. Jest to trzeci czujnik spółki MGK w Oleśnicy. Dziękujemy bardzo!
  • 20.01.2021 r.

   Do projektu dołącza 25. czujnik zlokalizowany przy ul. Brzozowej w Oleśnicy (Zakład Uzdatniania Wody). Sponsorem czujnika jest Miejska Gospodarka Komunalna Sp. z o. o. Dziękujemy bardzo!
  • 15.01.2021 r.

   Do projektu dołącza 24. czujnik zlokalizowany przy ul. Dobroszyckiej w Oleśnicy (Zakład Uzdatniania Wody). Sponsorem czujnika jest Miejska Gospodarka Komunalna Sp. z o. o. Dziękujemy bardzo!
  • 13.10.2020 r.

   Do projektu dołącza 23. czujnik zlokalizowany przy ul. mjr. Henryka Sucharskiego w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest firma Nettigo – Autorzy używanych przez nas czujników, którzy wspierają nasz projekt już po raz drugi. Dziękujemy bardzo!
  • 09.10.2020 r.

   Do projektu dołącza 22. czujnik zlokalizowany, po raz pierwszy, poza Oleśnicą w miejscowości Dąbrowa. Jest to nasz macierzysty czujnik.
  • 20.02.2020 r.

   Do projektu dołącza 21. czujnik zlokalizowany przy ul. Ceglanej w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest Indywidualna praktyka stomatologiczna Piotr Tarnawski.
  • 11.02.2020 r.

   Do projektu dołącza 20. czujnik zlokalizowany przy ul. Warszawskiej w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest firma telka SA.
  • 06.02.2020 r.

   Do projektu dołącza 19. czujnik zlokalizowany przy ul. Armii Krajowej w Oleśnicy. Jest to nasz macierzysty czujnik.
  • 31.01.2020 r.

   Do projektu dołącza 18. czujnik zlokalizowany przy ul. Pogodnej w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest firma PPUH bimac Tomasz Białek.
  • 28.01.2020 r.

   Do projektu dołącza 17. czujnik zlokalizowany przy ul. Reja w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest PC YES Centrum Komputerowe Karol Nowak.
  • 27.11.2019 r.

   Do projektu dołącza 16. czujnik zlokalizowany przy ul. Okrężnej w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest DataNet (po raz drugi).
  • 25.11.2019 r.

   Portal olesnicainfo.pl obejmuje patronatem medialnym nasz projekt. Premierę ma widżet ogólnego stanu powietrza w Oleśnicy.
  • 20.11.2019 r.

   Do projektu dołącza 15. czujnik zlokalizowany przy ul. Mikołajczyka w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest firma Nettigo – Autorzy używanych przez nas czujników.
  • 19.11.2019 r.

   Do projektu dołącza 14. czujnik zlokalizowany przy ul. Sudoła w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest ARTUR KULAS USŁUGI KSIĘGOWE I INFORMATYCZNE.
  • 14.11.2019 r.

   Do projektu dołącza 13. czujnik zlokalizowany przy ul. Balonowej w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest PSB MRÓWKA – DOLMAT.
  • 30.10.2019 r.

   Do projektu dołącza 12. czujnik zlokalizowany przy ul. Pocztowej w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest Restauracja Da Mario.
  • 24.10.2019 r.

   Do projektu dołącza 11. czujnik zlokalizowany przy ul. Świerkowej w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest Restauracja Da Mario.
  • 22.10.2019 r.

   Do projektu dołącza 10. czujnik zlokalizowany przy ul. Wrocławskiej w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest DataNet.
  • 21.10.2019 r.

   Do projektu dołącza 9. czujnik zlokalizowany przy ul. Winogronowej w Oleśnicy. Sponsorem czujnika jest Restauracja Da Mario.
  • 21.10.2019 r.

   Oficjalny start projektu. Portal MojaOlesnica.pl obejmuje nasz projekt patronatem medialnym.
  • Wrzesień–Październik 2019 r.

   Instalacja kolejnych czujników wraz z rozbudową funkcjonalności systemu.
  • 18.09.2019 r.

   Uruchomienie pierwszego czujnika.
   
  Podziękowania dla Marka Duszyńskiego za możliwość wykorzystania zdjęcia na stronie projektu eDial eKO.
  Link do fotografii Marka na Instagramie: marek_duchu | marek_duchu_aviation
  Ikony autorstwa Icon Pond z serwisu www.flaticon.com
  gdpr-image
  Nasza strona używa ciasteczka.
  Musisz wyrazić zgodę na ich używanie.
  Więcej